Data: 10/10/2023
Place: Online

Ansible to narzędzie do automatyzacji w IT. Można nim konfigurować systemy, wdrażać oprogramowanie i organizować bardziej zaawansowane zadania IT, takie jak ciągłe wdrażanie lub aktualizacje (bez przestojów). Obecnie wersją GA jest Ansible 2.15.

Od wersji Ansible 2.13 straciliśmy możliwość zarządzania starszymi wersjami systemów typu RHEL6 (i pochodnymi). Od wersji Ansible 2.17 mamy stracić taką możliwość dla RHEL7. Biorąc pod uwagę, że teraz Ansible jest wypuszczany 2 razy w roku – mamy niecały rok do wydania 2.17.

Update Ansible do najnowszej wersji, zamyka możliwość „obsłużenia” starszych Linuxów (np. OEL6, gdzie OEL6 – odpowiednik RHEL6) potrzebnych Adminowi, jeśli Ansiblem zbiera dane do np. ankiet, raportów, zestawień…

Rozwiązaniem dla tego typu bolączek adminów jest Execution Environment – czyli Ansible w kontenerze. Red Hat ma to wbudowane w RH Ansible Automation Platform (ansible-navigator), ale można mieć to również w wersji open source. W skrócie – można przygotować sobie różne kontenery, które mają w sobie różne wersje Ansible, potrzebne biblioteki itd. – czyli można zrobić sobie kontener, w którym będzie najnowsza wersja Ansible z potrzebnymi bibliotekami i inny kontener ze starszą wersją Ansible (i odpowiednimi bibliotekami) ogarniające RHEL6/7.

Jak to zrobić? Podpowiemy właśnie podczas webinaru!

 

Temat webinaru:

Jak Debianem i Ansiblem dalej automatyzować stare RHELe/OELe?

(pobierz prezentację)

 

Pokażemy wszystko na Debianie (nie potrzeba do tego RH AAP), czyli Debian na stacji roboczej i Debian w kontenerze, a poza tym tylko open-sourceowe elementy ekosystemu Ansiblowego.

 

Zapraszamy na webinar, gdyż mamy dla Was:

  • ciekawy technicznie temat – automatyzacja i kontenery
  • pokaz na rozwiązaniach only open source (Red Hat adresuje to w RH AAP)
  • rozwiązujemy praktyczny problem tym, którzy nie mają RH AAP (ci co mają RH AAP, to mogą skorzystać ze starszej wersji Execution Environment).

 

Termin webinaru – 10 października 2023, godz. 11:00

Webinar – online

Platforma – MS Teams (konieczna rejestracja, link do rejestracji poniżej)

 

ZAREJESTRUJ SIĘ (Rejestracja zakończona)

Rejestrując się na webinar potwierdzasz ze znasz i akceptujesz politykę prywatności OSEC (link)

Rejestracja i samo wydarzenie na platformie MS Teams.

 

Zapraszamy!

Nasi trenerzy

Dariusz Puchalak

Konsultant i Trener w OSEC

Konsultant i Specjalista Technologii, Bezpieczeństwa i Usług informatycznych (w tym bankowych). RHCA, SCI, MCP. Entuzjasta techniki i technologii IT.

Od 2014 r. związany z OSEC.

Wolne chwile spędza na rolkach lub na SUPie (Stand Up Paddleboarding). Czasem robi za „lodołamacz” – zapytajcie go dlaczego? Na szkolenia często dociera na monocyklu. Zajmuje się fotografią, eksperymentuje z nagrywaniem dźwięku, freedivingiem i nieustannie z technologią.
Autor wielu wykładów o #Ansible #Security #SecurityAutomation