Data: 22/09/2023
Place: Gliwice

Jesień Linuksowa to spotkanie towarzysko-naukowe skupiające miłośników Wolnego Oprogramowania i GNU/Linuksa, organizowane przez zarząd stowarzyszenia Polska Grupa Użytkowników Linuxa (PLUG).

W programie znajdują się zarówno oficjalne prelekcje, półoficjalne dyskusje panelowe, a także towarzyskie spotkania i elementy rozrywkowe. Celem konferencji jest stworzenie warunków do spotkania się ludzi związanych ze środowiskiem Wolnego Oprogramowania, umożliwienie im nawiązania kontaktów, wymiany doświadczeń, pomysłów i planów na przyszłość.

Impreza ta jest skierowana zarówno do profesjonalistów jak i do osób, które niedawno zainteresowały się GNU/Linuksem czy Wolnym Oprogramowaniem. Dzięki zróżnicowanej agendzie, konferencja daje możliwość ugruntowania lub poszerzenia swojej wiedzy w prezentowanych obszarach.
Jesień ma charakter niekomercyjnego spotkania sympatyków PLUG. W chwili obecnej jest jedynym spotkaniem PLUG poświęconym systemowi GNU/Linux oraz Wolnemu i Otwartemu Oprogramowaniu.

Szczegóły, zapisy na stronie Jesieni – https://jesien.org/2023/

 

Termin: 22-24.09.2023

 

Miejsce: Gliwice, kampus Politechniki Śląskiej – sala konferencyjna budynku przy ul. Łużyckiej 24

 

 

OSECowy ekspert od automatyzacji Ansiblem – Darek Puchalak – po raz kolejny zawita na Jesieni linuksowej jako Prelegent. Ponownie będzie opowiadał tam o preferowanym przez niego narzędziu do automatyzacji – Ansible’u.

 

Temat – Zbuduj sobie własny kontener pod automatyzację Ansiblem 

 

Prezentacja -> Pobierz plik (PDF)

 

Prelekcja z zakresu Administracja systemami, Najlepsze praktyki i wzorce,
Poziom – Średnio-zaawansowany

Ansible Execution Environments to wrzucenie Ansible, kolekcji i dodatkowych narzędzi w kontener, który jest później wykorzystywany podczas automatyzacji środowisk IT.
Dlaczego warto wrzucić Ansible w kontener?

  • „kapsuła czasowa” automatyzacji dla starszych systemów (Starsze systemy które już straciły wsparcie Ansible bo np. mają za starą wersję Pythona mogą być nadal automatyzowane przy użzyciu starszej wersji Ansible w konktenerze)
  • zredukowanie i uproszczenie wymagań potrzebnych do korzystania z Ansible (konkretne kolekcje czy ich wersje, biblioteki python, dodatkowe narzędzia – umieszczone w jednym miejscu)
  • jak u mnie działa, to działa u innych. 🙂

W ramach omówienia technologii pokazane zostanie jak korzystać z Ansible Execution Environments (ansible-navigator), jak zbudować sobie własny kontener z Ansiblem oparty na Debianie (ansible-builder) oraz jak taki kontener działa od środka.

 

Kiedy prelekcja Darka?
Niedziela – 24 września 2023, godz. 12:00 – 12:50 (55 min)

 

Zapraszamy w imieniu Darka oraz Organizatorów